"O Kogutku, co umiał działać do skutku"

Kiedy spotykają się dwie cudowne artystyczne dusze takie jak Katarzyna Żytomirska i Katarzyna Krasuska, nie może powstać nic innego jak taka właśnie perełka w postaci książki, której nie mogliśmy nie wydać 😊
To pozycja, która pozwala nam i naszym dzieciom sięgnąć do naszych ludowych korzeni, opowiedziana i zilustrowana w niezwykły sposób, wciągający czytelnika i nie pozwalający mu oderwać wzroku aż do ostatniej strony.  
Dlaczego spośród tylu ludowych bajek wybór padł akurat na Kogutka?
Posłuchajcie sami, co na ten temat mówi sama autorka:

Kogut, zwierzę od pradawnych czasów mające moc przywoływania światła pośród ciemności. Uparte, niepokorne, czasem wręcz zadziorne. Bajka „O Kogutku, co umiał działać do skutku” to jedna z moich ulubionych, bo Kogucik – pomimo swoich niewielkich rozmiarów – doprowadza do czegoś, co wydaje się niemożliwe. Jego upór i hart ducha sprawiają, że nawet wrogowie zaczynają traktować jego i przyjaciół z szacunkiem. Pokonywanie przez Kogucika – wraz z dziećmi – kolejnych piętrzących się przed nimi przeszkód wzmacnia i oddziałuje bajkoterapeutycznie.

Baśń o Kogutku zawdzięczam zbiorom XIX-wiecznego etnografa Oskara Kolberga.

Baśń zrymowałam i po swojemu opowiedziałam, ale sama historia musi być bardzo stara, ma chyba jeszcze więcej lat niż staruszka-babinka, którą zaraz poznacie.

Katarzyna Żytomirska